JAK VYBRAT NOTEBOOK? – 2. DÍL

V minulém článku jsme si řekli o základním rozdělení notebooku dle využití. Nyní se podíváme na rozdělení notebooku dle hlavních parametrů jako jsou procesor, pevný disk, operační paměť, grafická karta, displej a baterie.

Klepněte pro větší obrázek

 

Operační paměť

Dnes definuje vnímaný výkon víc, než použitý procesor. Důležitá je především kapacita, ani ne tak typ paměti. Nekupujte nic, co má méně jak 4 GB RAM. Pokud chcete používat více programů současně, něco si zahrát nebo pracovat víc s fotografiemi a videem, začněte na 8 GB RAM.

ram

Pevný disk (HDD/SSD)

V počítači dnes chcete SSD, pomalý plotnový disk se označuje jako HDD. Zvlášť u levných počítačů to je důležité, protože pomalý procesor a méně paměti vyžadují alespoň rychlejší disk.Existuje ale mnoho rozdílů v rychlostech SSD a výrobci počítačů často ušetří pár korun, aby použili pomalejší disky. Nejlevnější počítače používají jako úložiště eMMC, s rychlostmi hluboko pod běžnými SSD. Zde opravdu nezbývá než sledovat recenze, v běžných parametrech se to neuvádí.Lepší počítače dnes obsahují rychlejší SSD připojená přes rychlou sběrnici PCIe. Zatímco běžné SSD má strop někde okolo 460 MB přenesených dat za sekundu, PCIe SSD překonává výrazně 1000 MB za sekundu. 

Bohužel SSD mají stále menší kapacitu než tradiční pomalé plotnové disky. Kapacitu 64 GB nebo méně zaplníte velmi rychle a počítač bude těžko použitelný. 128 GB bude stačit u kancelářského počítače, kde větší dokumenty odsunete na internet nebo externí úložiště. 256 GB už dovolí instalaci více náročnějších programů, ale pořád budete muset občas něco odinstalovat.
U větších počítačů má smysl spojit základní SSD pro systém a klíčové programy s plotnovým diskem o velké kapacitě na vše ostatní. Tuto cestu volí třeba herní notebooky. Počítač jen s plotnovým diskem nebude nikdy rychlý, byť samozřejmě půjde používat a dodatečně lze plotnový disk vyměnit za SSD.

ssd-vs-hdd_thumb800

Procesor

Zatím v noteboocích jednoznačně dominuje Intel, na nové výkonné procesory od AMD se teprve čeká. To ale neznamená, že by byl výběr procesoru nějak zásadně jednodušší. Na druhou stranu pokud vybíráte počítač hlavně podle ceny, procesor vás tolik zajímat nemusí, nic rychlého tam nikdy nebude a zásadní průšvih také dnes od procesoru nehrozí.

Když chcete něco výkonnějšího, budete muset volit procesory Core i3, i5 nebo i7. Pokud obsahuje dlouhé označení typu procesoru písmeno Y, jde o úspornou verzi s nižším výkonem do tichých pasivně chlazených počítačů. Rozdíly mezi Core i procesory nejsou extrémní, Core i3 slouží spíše jako základ, abyste si připlatili za Core i5.
Zkrátka pokud se neženete za maximálním výkonem nebo nejnižší cenou, je Core i5 rozumná volba. Na trhu je přitom aktuální osmá generace i předchozí sedmá generace procesorů Core. Pokud to jde, volte určitě novější osmou generaci. Díky více jádrům nabídne o desítky procent vyšší výkon za podobnou cenu. Generaci poznáte podle prvního čísla za pomlčkou: například Core i5-8530U je osmá generace procesoru pro tenké notebooky (U na konci).

intel-vs-amd

Grafická karta

Výrobci notebooků se vás často snaží nalákat na dedikovanou grafickou kartu, ale popravdě i ty standardní vestavěné do procesorů Intel jsou pro kancelářskou práci nebo sledování filmů dost rychlé a navíc bez dedikované grafické karty počítač vydrží déle na akumulátor.

Dedikované grafické karty začnou dávat smysl až u dražších a rychlejších verzí. U notebooků to je dnes Nvidia Geforce GTX 1050 a 1060. Cokoli slabšího (číslo menší než 950) vám nedá potřebný výkon pro rozumné hraní. Ano, je tak problém sehnat notebook pod dvacet tisíc s dobrou grafikou.

asus-rtx2080-dual-8gb-box-large

Displej

Tady není moc co radit, IPS a Full HD je už standardem, který pronikl i do levnějších sestav. Jen u těch nejlevnějších najdete rozlišení 1366×768 bodů. To lze na 15,6" úhlopříčce tolerovat snad jen u počítačů pro starší osoby, které ocení větší písmo na úkor místa na obrazovce.

Bohužel lepší podání barev nabídnou obvykle jen lesklé displeje trpící na odrazy okolí. Stejně tak dotykové displeje zpravidla lesklé, protože je kryje odolné sklo.

Baterie

Pokud jej parametry uvádějí, zajímat vás bude údaj v jednotkách Wh, tedy kolik skutečné energie akumulátor obsahuje. Výrobcem udávaná výdrž není tolik směrodatná, často je to jen za ideálních podmínek.

Pro orientaci: nejúspornější notebooky mají v klidu spotřebu přibližně 5 W, výkonnější 10 W, ty s vypínatelnou dedikovanou grafikou do 15 W a výkonné herní s trvale zapnutou dedikovanou grafickou kartou zhruba 20 W. Samozřejmě se to liší podle jasu displeje a dalších rozhodnutí výrobce notebooku. V zátěži spotřeba sáhne od 20W klidně přes 70 W u velkých herních strojů. Zbytek je jednoduchá matematika. Akumulátor s kapacitou 50 Wh vydrží 5 hodin při spotřebě 10 W.

Provozovatel webu DCT SERVIS A PRODEJ,s.r.o., jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro cílenou reklamu. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Další informace